Jak ściemniać żarówki LED 230V

ściemnialne żarówki 230V Philips

Osoby zainteresowane regulacją jasności światła stają często przed dylematem, czy ściemnianie żarówek ledowych jest możliwe i ewentualnie w jaki sposób.

Otóż ściemnianie żarówek LED jest możliwe i proste, ale nie wszystkich i nie każdym ściemniaczem. Muszą być spełnione jednocześnie 2 warunki:
  • żarówka LED musi być przystosowana do ściemniania (napis „dimmable” lub oznaczenie graficzne wskazujące na możliwość ściemniania (większość żarówek LED nie jest ściemnialna!),
  • ściemniacz musi być w specjalnej wersji do ściemniania LED, odbiorników elektronicznych lub pojemnościowych (różnie może to być opisane). Mogą prawidłowo zadziałać także droższe ściemniacze uniwersalne – do wszystkich rodzajów odbiorników. Natomiast podstawowe ściemniacze dedykowane do odbiorników indukcyjnych, transformatorów elektromagnetycznych, toroidalnych, konwencjonalnych itp. (też różnie to może być opisane) do tego się nie nadają!
Zawsze przed ostatecznym wypróbowaniem pozostanie pewna doza niepewności, czy określony ściemniacz będzie prawidłowo ściemniał daną żarówkę LED, zwłaszcza jeśli będzie to źródło światła mniej znanej, taniej marki. Niekiedy ściemniacz wymaga dodatkowej regulacji poziomu ściemniania za pomocą śrubki ukrytej pod pokrywą lub pokrętłem.

Ściemnianie żarówek LED 230V ściemniaczami obrotowymi lub dotykowymi

źródło: ospel.pl

Ściemniacze mogące mieć zastosowanie do żarówek LED 230V występują niemal w każdej serii tzw. osprzętu podtynkowego. Najlepsze i najdroższe są ściemniacze uniwersalne. Część producentów ma prosty podział: do LED i nie do LED. Niektórzy producenci, jak Schneider Electric, bardziej to niuansują, rozróżniając oprócz uniwersalnych dodatkowo ściemniacze:
- RC do obciążeń rezystancyjnych i pojemnościowych, także do wielu ściemnialnych LED, ale z poziomem ściemnienia najwyżej 40%,
- RL do obciążeń rezystancyjnych i indukcyjnych, mające większy zakres ściemniania, ale współpracujące tylko z niektórymi żarówkami LED.

Problem w tym, że dopóki się nie podłączy wybranych żarówek LED do konkretnego ściemniacza, nie można być pewnym na 100%, że to będzie działało.

Poniżej lista ściemniaczy z bardziej popularnych marek i serii, które z większą dozą prawdopodobieństwa mogą zadziałać z żarówkami LED. Jeśli nie było uniwersalnego, wybrałem typ RC.

SCHNEIDER
Asfora: EPH66001..
Sedna: SDN22012..
Sedna Design&Elements: SDD11..502
Odace: S5..0512


LEGRAND
Cariva: brak wersji dla LED
Niloe / Niloe Selection: 66...14, 76...88
Niloe Step: 86...53
Sistena Life: 775652 | 775653 | 775654 | 775903

KONTAKT SIMON
Akord: brak ściemniacza
Simon 10: CS9LA.01/..
Simon 54: DS9L.01/.. | D75310.01/...
Simon Basic: BMS9L.01/...
Simon 82: 75310-39 | 75319-39 | 7500316-039

OSPEL
Akcent: brak wersji dla LED
As: ŁP-8GL2…
Aria: ŁP-8UL2…
Impresja: ŁP-8YL2…
Sonata: ŁP-8RL2…

KARLIK
Deco: DRO-2
Mini: MRO-2

HAGER-BERKER
One.platform: 286110 | 286710 | 2874 | 85422100 | 85421200 dla serii osprzętu: B.Kwadrat, Q.1, Q.3, Q.7, B.3, B.7, K.1, K.5, R.1, R.3


Ściemnianie żarówek LED 230V przyciskami chwilowymi (światło, dzwonek)

W ofercie części producentów osprzętu oraz automatyki budynkowej występują ściemniacze do montażu pod przyciskami, w puszcze podtynkowej fi 60mm lub na szynę DIN w rozdzielnicy, przeznaczone do sterowania za pomocą dowolnego przycisku chwilowego typu „dzwonek” czy „światło”. Krótkie przyciśnięcie włącza lub wyłącza oświetlenie, dłuższe przytrzymanie klawisza powoduje rozjaśnianie lub przyciemnianie światła. 

Te ściemniacze sterowane przyciskami chwilowymi mogą być sterowane wieloma przyciskami, dzięki czemu mogą służyć do włączania i ściemniania światła z więcej niż jednego miejsca, np. na schodach, korytarzu, czy w sypialni, czyli zastąpić także łączniki schodowe i krzyżowe.

Przykładem takiego dopuszkowego ściemniacza „żarówek” LED do sterowania przyciskami chwilowymi jest moduł CCT99100 firmy Schneider Electric. Montuje się go w puszkę podtynkową fi 60, bezpośrednio pod łącznikiem przyciskowym.
źródło: www.se.com/pl


Wartym rozważenia przykładem ściemniacza „żarówek” LED do montażu w rozdzielnicy, na szynie DIN jest model SCO-815 firmy F&F Filipowski z Pabianic. Ściemniacz SCO-815 jest raczej stosowany w nowych instalacjach, ponieważ wymaga doprowadzenia do rozdzielnicy przynajmniej 2 przewodów od opraw oświetleniowych oraz 2 przewodów od przycisków chwilowych. W starych instalacjach zmiana okablowania mogłaby wiązać się z koniecznością kucia ścian.

źródło: ospel.pl i F&F Filipowski

Tego rodzaju ściemniacze bywają także fabrycznie montowane w lampach oświetleniowych LED, przeznaczonych do ściemniania za pomocą przycisków chwilowych. Może to być nazwane, że lampa jest z funkcją Switch Dim.
Spotyka się także specjalne żarówki lub całe lampy LED z wbudowanymi ściemniaczami sterowanymi za pomocą dedykowanych pilotów albo poprzez apki na smartfony czy tablety. Inwencja chińskich wytwórców nie ma granic.


Ściemnianie żarówek LED 230V przez aplikację na smartfon/tablet

Ściemniać ściemnialne żarówki LED 230V możemy także pilotem radiowym oraz przez internet, za pośrednictwem aplikacji na smartfon lub tablet. Przykładem takiego ściemniacza jest podwójny sterownik IFAN03 marki Sonoff, stworzony do sterowania lampowentylatorami. Jego jeden kanał służy do sterowania wentylatorami, więc w tym momencie nas nie interesuje. To drugi kanał służy do załączania i ściemniania ściemnialnych źródeł światła 230V, w tym żarówek LED do 300W.
IFAN03 jest wyposażony odbiornik radiowy RF433MHz, co umożliwia jego sterowanie zwykłym stałokodowym pilotem radiowym 433,92MHz oraz w moduł WiFi 2,4GHz, który służy do sterowania i programowania harmonogramów przez sieć WiFi oraz internet za pomocą smartfona z darmową aplikacją eWeLink.
Sterownik IFAN03 należy wpiąć pomiędzy tradycyjny łącznik lub gniazdko a lampę.

IFAN03 marki Sonoff