Jaki przewód/kabel do gniazdek 230V

schematy podłączania gniazd 230V

Nie da się przewidzieć, jakiej mocy urządzenia użytkownik może podłączyć do gniazdka, dlatego w praktyce instalatorzy do obwodów z gniazdkami najczęściej stosują przewody o przekroju 2,5mm2:
  • do gniazdek montowanych na stałe w ścianach lub kanałach instalacyjnych - stosują przewody sztywne płaskie YDYp 3x2,5 , rzadziej okrągłe YDY 3x2,5,
  • do gniazdek meblowych, montowanych w biurkach, szafkach kuchennych - przewody giętkie okrągłe OWY 3x2,5.
Jeśli długość obwodu gniazdkowego nie przekracza 20m, a przewód nie jest prowadzony przez przestrzenie izolowane cieplnie (np. ściany i sufity z wełną mineralną) czasami stosuje się do gniazdek cieńsze przewody sztywne płaskie YDYp 3x1,5, okrągłe YDY 3x1,5 lub w meblach giętkie OMY 3x1,5.

Decyzja, czy zastosować cieńszy przewód, należy do instalatora i wynika z jego wiedzy o danej instalacji, obciążalności długotrwałej, oddziaływaniu prądów przetężeniowych, spadkach napięć, impedancji pętli zwarcia itp. rzeczach, o których laik zwykle nie ma wiedzy.

Generalnie odradzam całkowicie stosowanie gniazdek bez uziemienia, ponieważ nadają się tylko do zasilania urządzeń nie wymagających podłączenia do przewodu ochronnego (miksery, radioodbiorniki, suszarki do włosów itp.). Natomiast nie zapewnią należytej ochrony przed porażeniem, gdyby zostały do nich podłączone urządzenia wymagające uziemienia (lodówki, pralki, piekarniki, kuchenki, komputery stacjonarne itp.).