Jak dobrać wyłącznik silnikowy do silnika

Jeśli szukasz wyłącznika do silnika i chodzi Ci o urządzenie, które dodatkowo chroni silnik przed przeciążeniem, zanikiem fazy, często także przed zwarciem, to dobrze trafiłeś.
Natomiast jeśli szukasz wyłącznika do ręcznego załączania lub manewrowania silnikiem elektrycznym, to zapewne chodzi ci o tzw. łącznik krzywkowy - przejdź do postu >> Jak dobrać łącznik krzywkowy.



Szybki dobór wyłączników silnikowych do mocy silników 3-fazowych pracujących na napięciu 400V wg zaleceń producentów prezentuje poniższa tabela. Każdy nr katalogowy produktu jest wyposażony w link do hurtowni elektrycznej, gdzie można sprawdzić cenę i dostępność. Informacje techniczne są w dalszych objaśnieniach.
sklep internetowy z automatyką i elektroniką

Moc
silnika
3-faz.
wyłącznik
silnikowy
Schneider
GV...
wyłącznik
silnikowy
Schneider
GZ1E
wyłącznik
silnikowy
Legrand
M250
wyłącznik
silnikowy
Legrand
M611
0,06kW
-
0,09kW
-
0,12kW
0,18kW
0,25kW
0,37kW
0,55kW
0,75kW
1,1kW
1,5kW
2,2kW
3kW
4kW
5,5kW
7,5kW
11kW
-
15kW
-
-
18,5kW
-
-
-
22kW
-
-
-
30kW
-
-
-
37kW
GV3P73
-
-
-
45kW
GV3P80
-
-
-
55kW
GV4P115
-
-
-
75kW
GV7RE150
-
-
-

Wersje wyłączników silnikowych. Wyłączniki silnikowe są odmianą wyłączników nadmiarowoprądowych dedykowanych do ochrony uzwojeń silników elektrycznych. Od innych wyłączników nadprądowych różnią się tym, że ich termiczny wyzwalacz przeciążeniowy jest regulowany i to z dokładnością do dziesiątych części ampera, aby można było precyzyjnie dostosować ochronę do uzwojeń silnika.
Najczęściej stosowane są wyłączniki termomagnetyczne, tzn. posiadające wyzwalacz termobimetalowy do wyłączania przeciążeń i asymetrii zasilania oraz wyzwalacz elektromagnetyczny do wyłączania zwarć. Są także wersje wyłączników z jednym wyzwalaczem - dedykowane dla przemysłu, których nie można polecać do popularnych zastosowań warsztatowych, ponieważ wymagają użycia dodatkowych urządzeń zabezpieczających, które mogą dobrać tylko fachowi automatycy.
Zwarciowy wyzwalacz elektromagnetyczny ma stałą nastawę, np. kilkunastokrotność maksymalnego prądu przeciążenia.
Dobór i nastawa wyłącznika. Aby dobrać wyłącznik silnikowy, trzeba wiedzieć, jaki ma prąd znamionowy w A, co można odczytać z tabliczki na silniku. Często jednak znamy tylko moc silnika w kW, wówczas dobieramy do niego wyłącznik na podstawie tabeli z katalogu producenta albo z pomocą suwaka. Wyłączniki różnych producentów albo wersji mogą się różnić w działaniu, dlatego firma Legrand do tego samego silnika może zalecać wyłącznik o innym zakresie prądowym, niż firma Schneider.
Dodatkowo firma Legrand dla swoich wyłączników M250 zaleca: "Przed załączeniem wyłącznika strzałkę na gałce nastawczej wyzwalaczy termicznych należy ustawić na 1,05...1,1 wartości rzeczywistej prądu pobieranego przez zabezpieczany silnik (lub inny chroniony odbiornik energii)." Firma Schneider zaleca, zwłaszcza w wyłącznikach bardziej zaawansowanych, do zastosowań przemysłowych, aby nastawa była równa prądowi znamionowemu silnika.

Karty katalogowe wyłączników silnikowych:
>> Legrand M250, M611
>> Legrand MPX
>> Schneider GZ1E
>> Schneider GV2P, GV2M...

Wyłącznik silnikowy w instalacji. Wyłączniki są wykonywane w wersji 3-polowej do ochrony silników 3-fazowych i montowane są w obwodach pomiędzy zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym obwodu a silnikiem.

Wyłączniki silnikowe zabudowane w dostosowanych do nich szczelnych obudowach IP55-65 są często montowane bezpośrednio na maszynach. Wówczas oprócz funkcji ochronnej spełniają rolę wyłącznika, np. betoniarki, hydroforu czy pilarki.
obudowy do wyłączników silnikowych
Bardziej zaawansowane wyłączniki przemysłowe spełniają wymogi dyrektyw maszynowych i mogą pełnić także funkcję awaryjnych wyłączników bezpieczeństwa, po zastosowaniu dostępnych akcesoriów. Wymagane czerwone pokrętło lub przycisk ryglowany na żółtym tle.
źródło: katalog Schneider Electric
Do profesjonalnych zastosowań przemysłowych dostępne są także wyłączniki silnikowe zintegrowane w zestawie ze stycznikami. Takie rozwiązanie może nazywać się zestawem rozruchowym lub rozrusznikiem silnikowym. Zapewnia silnikowi ochronę przed przetężeniami i asymetrią zasilania, a jednocześnie umożliwia zdalne sterowanie pracą silnika. W wersji ekonomicznej albo będąc pod presją czasu można samemu zbudować taki rozrusznik zestawiając obok siebie dowolny stycznik z wyłącznikiem silnikowym nawet innego producenta i łącząc je przewodami.


Ochrona silników 1-fazowych. Istnieje także możliwość użycia wyłączników silnikowych do ochrony silników 1-fazowych 230V przed przeciążeniami i zwarciami. W takim przypadku podłączenia należy dokonać szeregowo w taki sposób, aby prąd roboczy przepływał przez wszystkie 3 bieguny wyłącznika silnikowego (schematy B i C). W podłączeniu wg schematu C rozłączane są oba bieguny robocze, na wypadek zamiany biegunów - co jest pożądane w urządzeniach przenośnych, niepodłączonych na stałe. Natomiast w żadnym razie nie można połączyć 3 biegunów równolegle (schemat A), ponieważ oznaczać to będzie potrojenie nastawionych wartości prądu.