Osoby z uprawnieniami bez UDT - wewnątrzzakładowymi i po kursach w ośrodkach szkolenia
Wszystkie osoby, które ukończyły kurs operatora wózków jezdniowych u pracodawcy lub w ośrodku szkolenia, lecz nie zakończyły go egzaminem UDT, będą musiały w najbliższych miesiącach uzupełnić swoje kwalifikacje. Termin, w jakim operator powinien uzupełnić swoje kwalifikacje UDT, zależy od terminu uzyskania poprzedniego dokumentu zaświadczenia z ośrodka lub zakładowego zezwolenia imiennego:
1) wydane do dnia 31. 12. 2004 r. zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2023r.
2) wydane do dnia 31. 12. 2014 r. zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2026r.
3) wydane od dnia 01. 01. 2015 r. do 08.08.2018 zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2027r.
Od 09.08.2018r. nowym pracownikom pracodawca nie może już wydawać zezwoleń imiennych na podstawie kursów wewnątrzzakładowych.
Osoby z uprawnieniami UDT
Dotychczasowe uprawnienia na wózki widłowe, potwierdzone egzaminem UDT bezterminowe stają się terminowe na 5 lub 10 lat:
- wydane przed 01.01.2019r. są ważne 5 lat od tej daty i tracą ważność 31.12.2023r.,
- wydane między 01.01.2019r. a 01.06.2019r. są ważne 5 lat od daty wydania,
- wydane po 01.06.2019r. są ważne 10 lat.
Powyższe uprawnienia UDT będzie można przedłużyć na kolejne 10 lat, składając do UDT Wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego. Oświadcza się w nim, że wykonywało się czynności przy danym urządzeniu przynajmniej 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat. Ale trzeba to zrobić nie później niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności. Jak ktoś się spóźni, będzie musiał na nowo przystąpić do egzaminu.
Osoby bez uprawnień
Jeśli osoba potrzebująca uprawnień nie umie jeździć wózkiem ani nie posiada wiedzy teoretycznej powinna wykupić kurs w firmie komercyjnej, gdzie się wszystkiego nauczy. Taki kurs komercyjny trwa kilka dni i kosztuje w granicach 500-600zł + koszty egzaminu obecnie 172zł. Ośrodek szkolenia zwykle kończy kurs powtórzeniem materiału do egzaminu i organizuje egzamin z UDT.
Są też tańsze lub nawet darmowe kursy dofinansowane organizowane przez urzędy pracy, tylko zwykle są bardzo rozbudowane w czasie, trwają wiele dni na przestrzeni tygodni lub miesięcy, więc dla osób pracujących mogą być za bardzo absorbujące.
Jeśli jednak potrafi jeździć wózkiem, to kurs nie jest konieczny. Wystarczające jest tylko zaliczenie egzaminu UDT.
Jak po kolei załatwić egzamin UDT:
- Pobrać ze strony www.udt.gov.pl i wypełnić wniosek o sprawdzenie kwalifikacji. Trochę inaczej wypełnia się go, jeśli wniosek składa pracodawca, a inaczej jeśli sam pracownik.
- Jeśli wnioskującym jest pracodawca, dodatkowo będzie potrzebne pełnomocnictwo od pracownika wg wzoru.
- Jeśli wnioskującym jest sam pracownik, dodatkowo trzeba pobrać ze strony www.udt.gov.pl i wypełnić formularz zgody właściciela urządzenia technicznego na udostępnienie go na czas egzaminu praktycznego, z którym uzgodniliśmy, że egzamin odbędzie się na jego sprzęcie, np. naszego pracodawcy.
- Wykonać przelew przedpłaty za sprawdzenie kwalifikacji (w 2019r jest to 171,94 zł) na rachunek oddziału UDT przeprowadzającego egzamin. Numery rachunków znajdują się w wykazie oddziałów UDT na stronie www.udt.gov.pl/kontakt-udt.
- Oryginały dokumentów: wniosku o sprawdzenie kwalifikacji, ew. pełnomocnictwa pracownika, ew. zgody właściciela urządzenia oraz potwierdzenia przelewu złożyć osobiście w odpowiednim dla swojej miejscowości biurze UDT. Wykaz oddziałów i biur UDT jest na stronie www.udt.gov.pl/kontakt-udt.
- Nie wcześniej niż w ciągu 30 tygodni UDT wyznaczy datę egzaminu teoretycznego i praktycznego, który zostanie przeprowadzony we wskazanym miejscu przez 2-osobową komisję.
Fikcyjnych egzaminów pro forma ze 100% zdawalnością raczej już teraz nie będzie. Osoba, która umie jeździć wózkiem, ale nie uczestniczyła w dobrym kursie może mieć problemy ze zdaniem części teoretycznej egzaminu. Sporo ludzi oblewa pierwszy egzamin. Jednak teraz uczestnictwo w kursie nie jest wymagane. Można się do egzaminu przygotować samemu.
Żeby zaliczyć egzamin, trzeba wypełnić test pisemny, a w nim odpowiedzieć prawidłowo przynajmniej na 11 z 15 pytań z puli 245. Na każdym egzaminie jest zawsze 5 zadań z wykresów zawartych w pytaniach z puli.
Link do puli 245 nowych pytań z oficjalnej strony UDT na kat. wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem: https://www.udt.gov.pl/images/kwalifikacje_osob_przykladowe_pytania/13.pdf
Żeby zaliczyć egzamin, trzeba wypełnić test pisemny, a w nim odpowiedzieć prawidłowo przynajmniej na 11 z 15 pytań z puli 245. Na każdym egzaminie jest zawsze 5 zadań z wykresów zawartych w pytaniach z puli.
Link do puli 245 nowych pytań z oficjalnej strony UDT na kat. wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem: https://www.udt.gov.pl/images/kwalifikacje_osob_przykladowe_pytania/13.pdf
Powodzenia!