Bloki rozdzielcze i odgałęźniki na szynę DIN

Jakie jest przeznaczenie bloków rozdzielczych i odgałęźników

Bloki i odgałęźniki mają raczej zastosowanie w średnich, bardziej zaawansowanych rozdzielnicach obiektowych, w których konieczne jest zasilenie każdego rzędu czy każdego wyłącznika różnicowoprądowego odrębnymi mostkami wyprowadzonymi osobno dla każdego zasilanego aparatu, właśnie z odgałęźnika lub bloku rozdzielczego.

źródło: asaj.pl

sklep internetowy z automatyką i elektroniką

Nie stosuje się ich zwykle w małych rozdzielnicach domowych, w których dokonuje się rozdziału zasilania do 25-40A. W nich zasilanie do poszczególnych rzędów rozdzielnicy czy poszczególnych wyłączników różnicowoprądowych rozprowadza się jednym kompletem mostków, prowadzonym kolejno od od jednego do drugiego zasilanego aparatu.


źródło: hager.pl

Rzadko mają także zastosowanie w rozdzielnicach dużych, od 250A, w których zasilanie jest rozprowadzane wprost z mostów szynowych, tj. systemów gołych szyn miedzianych, do których bezpośrednio podłącza się mostki za pomocą śrub lub specjalnych zacisków.


źródło: asaj.pl

Odgałęźniki OBL firmy Pokój

to najbardziej popularne odgałęźniki przystosowane do montażu natablicowego lub na szynę DIN/Euro/TS35, w wersjach 1- i 4-biegunowych i wykonaniach:
- wejście 1x25mm2 – wyjścia 4x10mm2
- wejście 1x25mm2 – wyjścia 4x16mm2
- wejście 1x35mm2 – wyjścia 4x25mm2
- wejście 1x70mm2 – wyjścia 4x35mm2
- wejście 1x95mm2 – wyjścia 4x35mm2
źródło: pokój.com.pl
>> Karty katalogowe odgałęźników OBL i LZG

Bloki rozdzielcze BR firmy Legrand oraz EDB firmy Eti

to najbardziej popularne na polskim rynku bloki rozdzielcze przystosowane do montażu natablicowego lub na szynę DIN/Euro/TS35 z możliwością podłączenia od kilku do kilkunastu przewodów do każdego bieguna.
źródło: etipolam.com.pl
>> Karty katalogowe modułowych bloków rozdzielczych firmy Legrand
>> Karty katalogowe modułowych bloków rozdzielczych EDB firmy Eti

Jak dobrać blok lub odgałęźnik

Dobierając klientowi blok czy odgałęźnik, musimy uwzględnić:
  • ile ma być rozgałęzianych biegunów - odgałęźniki są 1- lub 4-biegunowe, a bloki 1-, 2- lub 4-biegunowe, 
  • ile ma być odgałęzień z każdego bieguna - odgałęźniki mają 5 zacisków, popularne bloki zwykle 7, 11, 15 zacisków (jeden największy zacisk jest używany jako wejście, pozostałe jako wyjścia),
  • grubość (przekrój) podłączanych przewodów - każdy producent zawsze podaje, ile jest jakich zacisków na każdym biegunie,
  • prąd znamionowy w amperach,
  • kolorystykę obudowy - najczęściej występują szare, żółto-zielone i niebieskie.