Gdy stosujemy w pomieszczeniach łączniki podświetlane do załączania oświetlenia, może się zdarzyć, że przy wyłączonym świetle "żarówki" LED lub świetlówki kompaktowe będą się delikatnie jarzyć lub migotać.
Część użytkowników traktuje to jako nocne oświetlenie przeszkodowe, które ułatwia np. trafienie po ciemku do łazienki bez zapalania światła. Ci, którym to przeszkadza, najczęściej odłączają podświetlenie w łączniku, żeby pozbyć się niechcianego efektu. Nie jest to konieczne, a podświetlenie łączników w nocy czasami się przydaje.
Irytujacy efekt jarzenia można wyeliminować, montując w odpowiednim miejscu instalacji kondensator 230V 100nF.
Irytujacy efekt jarzenia można wyeliminować, montując w odpowiednim miejscu instalacji kondensator 230V 100nF.
z katalogu Ospel |
- przy pierwszej oprawie oświetleniowej tego obwodu.
- w górnej puszce łączeniowej (jeśli taka była zastosowana),
- w puszce łącznika podświetlanego.
kondensator w plafonie Panda Karo |
Czy do każdego obwodu oświetleniowego z podświetlanym łącznikiem trzeba od razu z góry kupować kondensator? Nie, bo nie każda żarówka "LED" tak reaguje na podświetlenie. Poza tym zależy to również w jakimś stopniu od instalacji. W moim domu ta sama "żarówka" LED w jednym obwodzie się jarzyła, a w drugim nie, a obydwa są załączane podświetlanymi łącznikami. Jeden kondensator rozwiązał problem.
Istnieje też pogląd, że jarzenie się niektórych "żarówek" LED wywołują tylko łączniki z podświetleniem neonowym, a z nowszych serii - z podświetleniem LED już nie.